Wielozadaniowość twoim wrogiem!

Multitasking to według definicji „cecha systemu operacyjnego umożliwiająca mu równoczesne wykonywanie więcej niż jednego procesu. Zwykle za poprawną realizację wielozadaniowości odpowiedzialne jest jądro systemu operacyjnego”. Jak będzie wyglądała definicja w odniesieniu do człowieka? Myślę, że bardzo podobnie… ;].

multitasking-is-making-you-dumb-infographic

W dzisiejszych czasach multitasking to cecha, której oczekuje większość pracodawców. Multitaksing stał się na tyle popularny, że jego ‚brak’ może wydawać się niezrozumiały. Wielozadaniowość wydaje się niezbędna dla osób, które chcą odnieść sukces zawodowy. W końcu kto nie chciałby prowadzić ważnej rozmowy przez telefon z jednoczesnym odpisywaniem na maila? Ta cecha wydaje się idealnym lekiem na brak czasu bo jakże przyjemnie jest zrobić dwie, trzy, a nawet cztery rzeczy naraz?! Niestety rzeczywistość wygląda trochę inaczej… .

Krótko charakteryzując wielozadaniowość celowo użyłem słowa ‚wydaje się’, ponieważ wbrew wszelkim opiniom nie jest to pozytywna cecha. Naukowcy przeprowadzili badanie, które jasno pokazują, że multitasking jest wrogiem prawidłowo wykonanych zadań. Dlaczego? Wszystkiemu winne jest… skupienie, a w zasadzie jego brak. Poświęcając czas na kilka zadań jednocześnie nasz mózg nie jest w stanie wystarczająco się skupić na konkretnej czynności w związku z czym wszystkie zadania są wykonane jedynie w stopniu wystarczającym/miernym?. Dodatkowo naukowcy twierdzą, że jeżeli będziemy maksymalnie skupieni podczas wykonywania pojedynczego zadania, mamy szansę, że skończymy je w ekspresowym tempie z idealnym wynikiem.

Jak sami widzicie, nie warto się spieszyć, wystarczy maksymalnie się skupić :].

Źródło zdjęć: workplacepsychology.net, businessinsider.com