Wpadka w pracy. Co robić?

Chyba każdemu z was zdarzyła się wpadka w pracy. Ja w swojej długiej karierze zaliczyłem co najmniej kilka. Jest to nieprzyjemna i wstydliwa sytuacja, której staramy się unikać dlatego, kiedy już nam się coś takiego przytrafi, mamy ochotę zapaść się pod ziemię. Jak radzić sobie z wpadkami w miejscu pracy?

  • Przede wszystkim należy pamiętać, że wszystko zależy od tego jaką gafę popełniliście. Jeżeli będzie to coś niegroźnego to wystarczy, że nasza reakcja będzie lekka i pozytywna. Pamiętajcie, że idealnym sposobem jest zamiana wszystkiego w żart. Umiejętność śmiania się z własnej osoby to duża umiejętność ;]! Nie warto robić sprawy z czegoś czego nie ma bo z pewnością z mała sytuacja zamieni się w niezręczną wpadkę, którą zapamięta całe biuro.
  • W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wpadką poważniejszą czyli na przykład, kiedy za plecami szefa nazwiemy go ‚skończonym idiotą’ i niestety ta informacja zostanie przez niego usłyszana najlepiej abyśmy szybko, spokojnie przeprosili. Jeżeli sytuacja z szefem będzie nadal napięta warto wybrać się do niego na spotkanie i jeszcze raz na spokojnie przeprosić i wytłumaczyć co nas tak zdenerwowało. Takie spotkanie powinno być jednorazowe, ponieważ nic więcej nie jesteśmy w stanie zrobić. Nie warto męczyć szefa ponownymi przeprosinami, ponieważ takie nagabywanie może odnieść odwrotny skutek do zamierzonego! Idealnym sformułowaniem było by: „Przepraszam, zagalopowałem się. To się więcej nie powtórzy”.
  • No i na koniec. Pamiętajcie, że nikt nie jest nieomylny i każdemu może się zdarzyć wpadka. Warto do niej podejść ‚na luzie’, bez zbędnych emocji, które zagłuszają zdrowy rozsądek ;].

Źródło zdjęć: lifehacker.com