Wybieramy papier fotograficzny do drukarki

Samodzielne drukowanie zdjęć jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W dzisiejszych czasach nie trzeba już zlecać tego profesjonalnym zakładom. Wystarczy aparat cyfrowy i dobra drukarka. Ale równie istotny jest także papier fotograficzny dobrej jakości.

Podstawowy podział wyróżnia trzy rodzaje papieru fotograficznego: papier fotograficzny do druku atramentowego, laserowego i papier termosublimacyjny. Poniżej kilka słów na temat każdego z nich.

 

Papier fotograficzny do druku atramentowego – cechuje się tym, że nie pozwala na rozmazywanie się tuszu, który po zetknięciu się z jego powierzchnią szybko wysycha. Jego powierzchnia może być matowa, satynowa, lub błyszcząca. Taki papier często jest kilkuwarstwowy, powlekany. Warto dodać, że atramentowe drukarki fotograficzne cieszą się największą popularnością, a to ze względu na wysoką jakość, rozdzielczość i dobre odwzorowanie kolorów.

 

Papier fotograficzny do druku laserowego – do takiego druku najlepiej nabyć specjalny powlekany papier. Drukarki laserowe nie są jednak często polecane przez fotografów z powodu niskiej rozdzielczości i przeciętnego odwzorowania kolorów.

 

Papier termosublimacyjny – jest przeznaczony do drukarek z technologią termosublimacyjną. Dołączona jest do niego specjalna taśma barwiąca w trzech kolorach (żółty, niebieski i różowy). Pod wpływem temperatury kolor jest przenoszony na papier termoodporny. Jakość wydruku na papierze tego typu jest porównywalna z jakością zdjęć z laboratorium fotograficznego.

 

Jednym z podstawowych parametrów, jakie decydują o jakości papieru fotograficznego jest gramatura, czyli waga papieru wyrażana w gramach na metr kwadratowy. Zależy od niej wytrzymałość zdjęć. Ma ona także wpływ na przeznaczenie fotografii, czyli na to, czy będą one nadawać się do albumu, ramki, czy do archiwum. Gramatura papieru fotograficznego oscyluje od 150, nawet do 450 g/m2. Za papier bardzo dobrej jakości można uznać ten o gramaturze 250-350.