Wypalenie zawodowe – co to?

Wypalenie zawodowe lub inaczej; syndrom wypalenia zawodowego to stan przemęczenia zarówno na poziomie emocjonalnym jak i fizycznym oraz duchowym. Osoby, które dotknęło wypalenie zawodowe to pracownicy, którzy nie czerpią satysfakcji ze swojej pracy, a dotychczasowe obowiązki wypełniają mechanicznie.

images

Skąd bierze się wypalenie zawodowe i jak można rozpoznać pierwsze objawy?

Syndrom wypalenia zawodowego dotyka przede wszystkim pracowników, których praca wymaga ciągłego i bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Im bliższy kontakt tym większa szansa na odczucie tego stanu. Najbardziej zagrożone zawody to m.in.,: nauczyciele, wychowawcy, lekarze, pracownicy socjalni, terapeuci, pielęgniarki, pracownicy ratownictwa medycznego lub hospicjów. Dlaczego akurat te zawody?

Bezpośredni kontakt z ‚klientem’, którego jakość funkcjonowania, a nawet życie zależy od nas jest sytuacją mocno wyczerpującą. Taka praca jest bardzo odpowiedzialna, a co za tym idzie stresująca. Nawet najmniejsza porażka może stworzyć duży problem, ponieważ jest to bezpośrednio związane z człowiekiem – jego zdrowiem czy życiem. Spada wiara we własne siły, zanika motywacja, a perfekcjonizm odpływa w siną dal. Jedyne co pozostaje to pustka i świadomość, że trzeba skończyć to co się zaczęło. Dalsza praca staje się mechaniczną czynnością bez udziału emocji.

Zdarza się także, że syndrom wypalenia zawodowego drzemie i czeka w głowie pracownika. Wszystko zależy od tego w jakie cechy zostaliśmy wyposażeni. Osoby, które nie wierzą we własne siły, są nieśmiałe, bierne, defensywne, zależne i nie potrafią szybko się zaaklimatyzować mają większe szanse, że szybciej dotknie je ten syndrom.

Jakie są inne przyczyny wypalenia zawodowego? Zapraszam na kolejny wpis.

Źródło zdjęć: wprost.pl, nf.pl