Wzrok przed monitorem cz. 1

Jakie zagrożenie niesie ze sobą praca przed komputerem? Z pewnością znajdzie się tego całkiem sporo ale pozwólcie, że ja zajmę się zmysłem… wzroku. Tak jak poprzednio wspominałem, wzrok to często najważniejszy zmysł wśród wszystkich pracowników niezależnie od tego w jakiej branży działamy. Dlaczego zatem o niego nie dbamy? Dlaczego co najmniej połowa z nas nawet nie wie jakie ryzyko ma codzienna, wielogodzinna praca przed komputerem? Niestety odpowiedź jest smutna – nie doceniamy naszych oczu bo w ogóle zapominamy, że je… mamy. Tak, wiem że to może dziwnie (śmiesznie?) brzmi ale to szczera i brutalna prawda. No i właśnie dlatego postanowiłem zająć się tym tematem.

Jak możemy dbać o nasze oczy podczas pracy?

  • Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że nasz narząd wzroku potrzebuje odpoczynku. Tak, dokładnie tak jak każdy inny narząd naszego ciała. Kiedy bolą nas plecy, wstajemy i próbujemy się porozciągać. Kiedy drętwieją nam nogi również wstajemy i robimy sobie krótki spacer. Zatem jak możemy dać odpocząć swoim oczom? Zgodnie z tym co mówi medycyna – na każdą godzinę pracy przed komputerem należy sobie zrobić 10 minut przerwy. Jeżeli pracujemy półtorej godziny, robimy 15 minutową przerwę i tak dalej.

Jak powinna wyglądać przerwa oczu?

  • Oczywiście odrywamy wzrok od komputera! Najlepiej jeżeli jest możliwość wyjścia ‚z oczami’ gdzieś gdzie mamy dostęp do naturalnego światła. Patrzymy gdzieś daleko – na horyzont. Zamykamy oczy i się relaksujemy. To wszystko sprawi, że nasze oczy będą zdrowe i posłużą nam na długie lata.

O czym jeszcze pamiętamy podczas pracy przed komputerem? Tego dowiecie się już niebawem :].

Źródło zdjęć: cnn.com