Wzrok przed monitorem cz. 2

O czym jeszcze musicie pamiętać podczas pracy przed komputerem? Zapraszam wszystkich na drugi wpis o tym jak dbać o nasze oczy :].

Miejsce pracy, a oczy…

  • Przede wszystkim pamiętamy o dobrym oświetleniu naszego miejsca pracy. W Polsce przyjęło się, że miejsce pracy powinno być bardzo dobrze oświetlone jednak nie do końca jest to prawda. Owszem, tam gdzie kierujemy wzrok powinno być wystarczająco dużo światła abyśmy nie musieli nadto nadwyrężać wzroku czy też mrużyć oczu (przy problemach z ostrością). To wszystko jedynie spowoduje, że zmęczymy nasze oczy jeszcze bardziej. Zatem jak oświetlać? Jest jedna zasada, której należy się trzymać. Oświetlamy ten przedmiot – monitor ;], na który patrzymy. Nie potrzebne jest włączanie światła w całym pomieszczeniu. Wystarczy, że ekran będzie dobrze oświetlony. Podobnie z książką czy dokumentami – źródło światła kierujemy tam gdzie spoczywa nasz wzrok.
  • Dobre oświetlenie to nie wszystko. Pamiętamy również o zminimalizowaniu wszystkich odblasków i odbić, które również mają negatywny wpływ na nasz wzrok. Starajmy się zminimalizować negatywne czynniki, a jeżeli jest to niemożliwe użyjmy specjalnych filtrów na monitor. To powinno wystarczyć :].
  • Jeszcze innym, dobrym sposobem na dbanie o wzrok podczas pracy przed komputerem jest noszenie… okularów ze specjalnymi filtrami. Oczywiście nie musicie mieć wady wzroku by nosić okulary z filtrami. Wystarczy, że zaopatrzycie się tzw. ‚zerówki’.
  • No i na koniec… krople nawilżające ale tylko co jakiś czas! Pamiętajcie, że oko ‚lubi’ się do nich przyzwyczajać w związku z czym samo przestaje produkować łzy.

Źródło zdjęć: 123RF.com