Zawód – coach

Do coacha zgłasza się coraz więcej Polaków. Po co odwiedzamy trenera personalnego? Na co liczymy i czy faktycznie warto korzystać z jego pomocy?

  • Jak już pisałem, coaching stał się ostatnio bardzo popularny. W Polsce coachów jest coraz więcej ale niestety przeważa liczba słabo wyszkolonych trenerów personalnych. Pisałem już o tym zjawisku – więcej informacji znajdziecie tutaj.

Dlaczego zgłaszamy się do coachów?

  • Niestety w Polsce nadal panuje przekonanie, że psychiatra i psycholog to temat wstydliwy. Każdy samodzielnie próbuje poradzić sobie z problemami. Wizyta u psychologa czy też u psychiatry to ostateczność i rzadko kto się decyduje na spotkanie ze specjalistą. W momencie, kiedy pojawili się coache, można powiedzieć, że zabrali oni część klientów specjalistom. Polacy coraz chętniej wybierają coachów. Udają się do nich z każdym problemem przekonani, że szybko dostaną skuteczną receptę na ich problemy. Oczywiście jest to błędne założenie.
  • Coaching ma to do siebie, że nie dociera do istoty problemu, a jedynie zalecza objawy. Zestresowani pracownicy przychodzą do coachów po poradę jak zredukować stres. Coach nie dociera do sedna problemu. Nie stara się szukać powodów, które by następnie eliminował, a jedynie daje rady jak tymczasowo poradzić sobie z problemem.
  • Przede wszystkim należy pamiętać, że najważniejsze jest źródło problemu. Może się okazać, że stres związany z pracą jest spowodowany przez coś w ogóle nie związanego z wykonywanym zawodem!

Polecam korzystanie wyłącznie z profesjonalnych usług coachów, którzy mają skończone najlepsze kursy z certyfikatami oraz w swoim dorobku mają dyplom uczelni wyższej z nauk społecznych.

Źródło zdjęć: incontact.com