Zawód – pracownik socjalny

Lubisz ludzi i chcesz im pomagać? Nudzi cię praca za biurkiem i męczy codzienne ślęczenie nad monitorem komputera? Jeżeli na te pytania odpowiedzieliście twierdząco to znaczy, że mam dla was idealny zawód ;]. Tym razem zajmę się… pracownikiem socjalnym! Kim jest pracownik socjalny, co takiego robi i ile zarabia? Jeżeli jesteście zainteresowani tym zawodem zachęcam do sprawdzenia poniższego posta.

Pracownik socjalny to zawód, który polega na pomocy innym osobom. Profesjonale porady, kierowanie do odpowiednich placówek, współpraca z różnymi organizacjami, które współdziałają z pomocą społeczną, opieka nad potrzebującymi i aktywna pomoc czyli to wszystko co należy do zadań pracownika socjalnego.

Jak zostać pracownikiem socjalnym?

  • Przede wszystkim pracownikiem socjalnym mogą zostać osoby, które skończyły studia kierunkowe. Obowiązuje dyplom ukończenia studiów I stopnia na kierunku Praca Socjalna lub takiej specjalności. Może to być również dyplom pedagogiki, politologii, polityki społecznej, socjologii czy też nauki o rodzinie.

Gdzie mogą szukać zatrudnienia dyplomowani pracownicy socjalni?

  • Przede wszystkim będą to wszystkie domy pomocy społecznej, szpitale, placówki opiekuńczo wychowawcze, inne jednostki pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, centra organizacji społecznej, kluby integracji społecznej, placówki służby zdrowia, regionalne ośrodki polityki społecznej, zakłady karne, świetlice socjoterapeutyczne, noclegownie itp. itd.

Ile zarabia pracownik socjalny?

  • Niestety zarobki są niskie. Na starcie może to być około 2000 tysiące złotych. Pracownik z kilkuletnim stażem zarabia od około 2600 złotych netto.

Źródło zdjęć: arch.ops.pl