Zazdrość w pracy

Dzisiaj chciałbym napisać o… zazdrości w pracy. Zazdrość pojawia się w różnych sytuacjach w życiu. Najczęściej jesteśmy zazdrośni o sukcesy zawodowe innych, partnera życiowego czy ogólnie o lepszą sytuację życiową. Ja dzisiaj chciałbym się zająć zazdrością w pracy i tym jak sobie z nią radzić. Zanim jednak przejdę do sedna zacznę od jej przyczyn.

Przyczyn zazdrości może być wiele i niezależnie od tego jakiej dziedziny życia dotyczy, zazwyczaj powód jest ten sam. Do najczęstszych powodów zazdrości możemy zaliczyć:

  • Wymysły – bardzo często zdarza się, że jesteśmy zazdrośni, ponieważ czujemy, że jesteśmy niesprawiedliwie traktowani. W sytuacji, kiedy kolega z pracy, który zajmuje to samo stanowisko, dostanie awans, tłumaczymy to niesprawiedliwością. Przecież pracujemy tak samo dobrze, a w zasadzie to dużo lepiej więc jak to możliwe, że to nie nas awansowano. Tłumaczymy to wymysłami (dosłownie) – kolega z pracy jest lizusem albo zna kogoś z rodziny szefa itp., itd.
  • Kolejnym powodem dla którego jesteśmy zazdrośni w pracy może być niska samoocena. Pracownik, który czuje, że jest niedoceniany czuje się mniej wartościowy i porównuje swoją osobę ze swoimi współpracownikami. Niestety taka sytuacja może doprowadzić do depresji.
  • Zazdrość rodzi się również w sytuacji, kiedy coś nam nie wychodzi. Wyobraźcie sobie sytuację, że ostro pracowaliście na pewnym projektem przez kilka miesięcy. Wydaje się wam, że to najlepsza robota w waszym życiu, a jednak okazuje się, że szef wybiera inny, gorszy (według was) projekt.

Co zrobić z zazdrością w pracy? Jak sobie z nią radzić? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: weblog.infopraca.pl