Zielone biuro?

Każda praca może przestać przynosić satysfakcję. Wszystko zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest… prewencja. Zapraszam wszystkich na kolejny już post o tym jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego. Eksperci zgodnie twierdzą, że można skutecznie przeciwdziałać z syndromem wypalenia. O co powinniśmy zadbać?

Zielono mi…

  • Barwa zielona to według naukowców kolor, który nasz mózg odbiera jako pozytywny bodziec. Ma działanie kojące. Kiedy przebywamy w otoczeniu gdzie jest dużo zieleni, uspokajamy się, relaksujemy, a dzięki temu odstresowujemy się. Jeżeli zależy nam by maksymalnie zmniejszyć negatywne skutki jakie niesie za sobą stres, powinniśmy otaczać się kolorem zielonym. W przypadku miejsca pracy, mogą być to ściany. O ile jest to dosyć kontrowersyjna barwa w biurze o tyle możemy zdecydować się pomalować tylko jedną ścianę. Jeżeli i to jest zbyt ‚ekstrawaganckie’, warto zastanowić się nad zielonymi elementami jak np. fototapeta ‚las’. Dobrym rozwiązaniem mogą być również żywe roślinki, zielona lampka na biurku czy chociażby zielone żaluzje.

  • Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę ale to właśnie dlatego kolor zielony gości w naszych szpitalach. Jego głównym zadaniem jest działanie relaksacyjne. Ma pomóc chorym w walce z negatywnymi myślami i stresem związanym z chorobą. Wieloletnie badania naukowe dowodzą, że to doskonała metoda.

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu to między innymi poprawianie komfortu życia, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Jeżeli mamy szansę wprowadzić małe zmiany, jak na przykład kolor zielony, to zdecydowanie warto spróbować :].

Źródło zdjęć: avisbudgetgroupbsc.com