Zmiana zawodu?

Zmiana pracy to zawsze stresujący moment w karierze. Niezależnie od tego ile mamy lat i jak bardzo jesteśmy doświadczeni, zmiana kwalifikacji zawodowych budzi lęk. Co zrobić, kiedy po dłuższym czasie chcemy zmienić zawód?

Nie wiem czy wiecie ale statystki pokazują, że przeciętny Kowalski może zmienić zawód na osiem razy w ciągu życia! Szokujące? Muszę przyznać, że dla mnie owszem bo nie spodziewałem się, że jesteśmy aż tak ‚mobilni’ ;]. Jak zmienić zawód bez poniesienia szkód? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeżeli nie wiecie jeszcze co nowego chcielibyście robić nie warto sugerować się sondażami, statystykami czy tym co akurat jest na topie. Nie wolno nam również kierować się tym co robią inni!

Przykładowo… . Twoja koleżanka ma świetną pracę i w kółko powtarza jak dobrze zarabia i że ciągle brakuje osób w jej zawodzie. Ty akurat myślisz o zmianie zawodu i im więcej ona opowiada o zaletach swojego zawodu tym bardziej się nakręcasz. Zapominasz o tym, że przecież tak naprawdę nie przepadasz za pracą przed komputerem i że chciałaś robić ‚coś w terenie’.

  • Niestety to już zła ścieżka! Zanim zmienisz zawód pamiętaj aby dobrze zanalizować to jaka/jaki jesteś i na tej podstawie szukaj idealnego zawodu dla siebie! Jeżeli uwielbiasz psy i kochasz spacery pomyśl o pracy w schronisku. Jeżeli jesteś dobra w kontakcie z klientem, lubisz rozmawiać z ludźmi to szukaj pracy w obsłudze. Najważniejsze abyście wiedzieli, że szukamy nowego zawodu głównie na podstawie swoich dobrych cech i tego co lubimy oraz jakie mamy preferencje. Dopiero wtedy mamy szansę odnieść sukces i stać się ekspertami w swojej dziedzinie :].

Źródło zdjęć: reed.co.uk