Żyjemy lepiej. Kupujemy więcej. Nowe dane GUS

Jak zarabiają Polacy? Czy status naszego życia jest na coraz wyższym poziomie? Jakie są nastroje Polaków? Zapraszam do lektury.

Wyniki najnowszych badań rynku, są jednoznaczne. Polacy żyją na coraz wyższym poziomie – niezmiennie od co najmniej ośmiu lat, a widać to m.in. po bardzo szybko rosnącej sprzedaży w detalu. Okazuje się, że już w lipcu wydaliśmy aż o 0,6% więcej niż w maju, a porównując te liczby do ubiegłego roku, to o 7,1% więcej! To dane, które uzyskał Główny Urząd Statystyczny w Polsce.

Co kupujemy najchętniej?

Na pierwszym miejscu znalazły się kosmetyki i leki. Wzrost aż o 11,8% w porównaniu do roku ubiegłego. Na miejscu drugim, prasa, książki oraz pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach. Tutaj odnotowano wzrost 11,7%. Podobnie sytuacja wygląda z działem obuwniczym i odzieżowym. Wzrost sprzedaży wyniósł aż o 10,5%. Na plus jest także dział z meblami, sprzętami RTV czy AGD. Polacy także chętniej kupują samochody i motocykle, o 6,1%.

Powyższe dane mogą mieć związek ze spadkami cen poszczególnych produktów ale są to tylko wybrane działy. Najszybciej drożeje żywność ale pomimo tego faktu, Polacy nadal kupują więcej. W 2016 roku, kupowaliśmy o 2,2% mniej.

Wnioski nasuwają się same. Pomimo utrudnionej sytuacji politycznej spowodowanej walką partii rządzącej z opozycją, Polakom żyje się lepiej. Nastroje może i są gorsze (połowa społeczeństwa) ale nadzieja na lepsze jutro nie umiera. Jeżeli nic się nie zmieni, przyszły rok zapowiada się jeszcze bardziej obiecująco. To z pewnością powód do dumy i… uśmiechu ;].

Źródło zdjęć: ilmiopiccolosegreto.it