Ciekawy zawód – logopeda

Logopeda to zawód, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Czym zajmuje się logopeda, jak zostać logopedą i ile może zarobić logopeda? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te pytania.

Logopeda to lekarz mowy. Z takim określeniem spotkałem się w przychodni. Faktycznie jest to prawda, ponieważ logopeda zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń mowy. Zaburzenia mowy mogą być spowodowane przez wiele czynników. Mogą być to urazy mechaniczne, choroby, wypadki czy też problemy psychiczne. Wachlarz jest bardzo szeroki dlatego warto wiedzieć, że jest kilka specjalizacji logopedycznych i każda zajmuje się czym innym. Zanim jednak uzyska się nowy tytuł na przykład z neurologopedii, trzeba skończyć samą logopedię. Jaka jest ścieżka kształcenia w tym kierunku?

  • Nie ma innej drogi jak studia. Mogą to być studia pięcioletnie lub studia podyplomowe. Warunkiem dostania się na studia podyplomowe jest ukończenie studiów wyższych o wybranych specjalizacjach, na przykład psychologia, pedagogika, polonistyka itp. Dyplom logopedy otrzymujemy po zaliczeniu wszystkich egzaminów, praktyk oraz po obronie pracy dyplomowej.

Gdzie pracuje logopeda?

Wachlarz możliwości jest szeroki i to również zależy od specjalizacji. Od przedszkoli po szpitale, przychodnie zdrowia, ośrodki rehabilitacyjne, prywatne praktyki itp., itd..

Ile zarabiają logopedzi?

Średnia zarobków logopedy ogólnego to około 2 500 złotych brutto. Kwota ta jednak zależy od ilości specjalizacji, doświadczenia i miejsca pracy. Najlepsi logopedzi, którzy mają własny gabinet oraz współpracują z prywatnymi klinikami zarabiają dużo więcej.

Źródło zdjęć: logopedasanok.pl