Ile języków obcych?

W dzisiejszym świecie każdy kto marzy o tym aby odnieść sukces zawodowy musi wykazać się znajomością co najmniej… kilku języków obcych.

  1. Jak się okazuje my Polacy możemy pochwalić się wykształconym społeczeństwem, ponieważ aż 41% Polaków deklaruje znajomość jednego języka obcego. Ta liczba to bardzo ładny i przyzwoity wynik. Co ciekawe aż 22% Polaków zadeklarowało, że zna dwa języki obce, a 5% aż trzy! Z kolei 32% nie zna żadnego języka obcego, a 2% zna większą (powyżej trzech) liczbę języków obcych.
  2. Jak sytuacja wygląda w Unii Europejskiej? Jak już pisałem wyżej okazuje się, że wypadamy na tle Unii całkiem ładnie. Podobnie jak w Polsce aż 38% osób deklaruje znajomość jednego języka obcego. Co ciekawe jest to o trzy procenty mniej niż u nas! Aż 24% osób czyli prawie jak w przypadku Polaków, zna dwa języki obce, a 10% aż trzy! Większą liczbę języków obcych zna aż 9% osób, a 29% nie zna żadnego języka obcego.

Znając powyższe dane sami możecie wyciągnąć wnioski ;). Myślę, że zaliczamy się do jednych z najlepszych w Unii Europejskiej i z pewnością jest to powód do dumy. Mam za to dla was kilka cennych uwag ;].

Pamiętajcie, że NIGDY nie jest za późno na naukę języka obcego i to czy macie 18 czy 40 lat nie ma dużego znaczenia! TYLKO dzieci do szóstego roku życia są w stanie samoistnie przyswajać język obcy więc KAŻDY po szóstym roku życia jest ‚lingwistycznym staruszkiem’ ;].

Najlepsze metody na szybką i skuteczną naukę języka obcego? Oczywiście nie obejdzie się bez kursu ale warto wybrać taki gdzie dużo mówimy bo komunikacja jest najważniejsza. Idealnym uzupełnieniem dla kursu będzie czytanie prasy, książek etc. w języku obcym.

Zatem – do dzieła ;]!

Źródło zdjęć: hepika.pl