Inspektor nadzoru budowlanego – dobry zawód?

3c28cc503f4ce4b9ab56197f170686c9Inspektor budowlany to zawód, który staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, doświadczeni inspektorzy budowlani zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze. Droga do tego zawodu nie jest trudna jednak należy pamiętać, że nie każdy może nim zostać. Należy skończyć odpowiednią szkołę i uzyskać wszystkie niezbędne certyfikaty. Zanim jednak napiszę jak zostać inspektorem, pozwólcie, że zajmę się zakresem obowiązków. Czym się zajmują inspektorzy budowlani?

Inspektor budowlany to osoba, która zajmuje się kontrolą budowy. Do jego głównych zadań należy kontrola realizacji projektu, który powinien być zgodny ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i normami ale także kontrola materiałów pod względem ich jakości.

Kim jest inspektor budowlany?

  • Podczas prowadzenia jakiejkolwiek inwestycji budowlanej inwestorzy starają się nadzorować każdy etap. Niestety nie wszystko da się dopilnować – po prostu nie ma takiej fizycznej możliwości. I właśnie w takim przypadku, inwestor może zatrudnić inspektora budowlanego, który zajmie się kontrolą jakości całego procesu dzięki czemu inwestor będzie miał pewność, że wszystko przebiega zgodnie z planem i wytycznymi.
  • Inspektor budowlany nadzoruje cały proces realizacji robót. Sprawdza czy wszystko przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozlicza poszczególne zadania inwestycyjne, jest w stały kontakcie z podwykonawcami, prowadzi kosztorys oraz uczestniczy we wszystkich końcowych odbiorach. Dodatkowo, inspektor budowlany ma moc wstrzymania budowy w sytuacji, kiedy stwierdzi rażące nieprawidłowości.

Źródło zdjęć: dom.bb365.pl