Kupujemy komputer. O czym warto pamiętać?

Rynek sprzętu komputerowego jest naprawdę ogromny i rozwija się z miesiąca na miesiąc. O czym pamiętać, by nie pogubić się przy zakupie komputera? Zapraszam do lektury.

Jest dużo niuansów, które powinniśmy znać, zanim zaczniemy wybierać nasz nowy komputer. Po pierwsze zastanówmy się, do czego będzie on wykorzystywany. Jeśli do grania, to należy zaopatrzyć się w mocną kartę graficzną i mocny zasilacz. Jeśli karta graficzna ma być do małego monitora (17”) to nie musi być na niej już więcej jak 512MB pamięci, ponieważ więcej pamięci jest potrzebne do obsługi monitorów o wyższej rozdzielczości.
Procesor, płyta główna i pamięci to podzespoły bazowe, które powinny być wyjątkowo zgrane ze sobą. Gniazdo płyty głównej powinno być takie samo, co procesora (nie może być płyta z LGA775, a procesor z Socket 478). Pamięci powinny być takie, które płyta główna zdoła obsłużyć (nie może być płyta z bankami DIM, a kupić pamięci DDR). Procesor to serce komputera. Im ma wyższe taktowanie zegara, tym lepiej, bo jego możliwości obliczeniowe będą większe. Przekłada się to bezpośrednio na jakość pracy. Minimum w tej chwili to 2 GHz, ale w niewielkich zestawach (nettopach) spotykane są też o niższej prędkości np. przeznaczone dla komputerów mobilnych układy Intel Atom o taktowaniu zegara 1.6 lub 1.8 GHz. Maksimum to ok. 3,5 GHz. Obecnie standardem są procesory dwurdzeniowe lub czterordzeniowe. Najmocniejsze mają taktowanie zegara powyżej 3 GHz i nawet osiem rdzeni (np. AMD X8 FX-8150).
Dysk twardy to miejsce, na którym będziemy przechowywać pliki. Powinien być duży (750GB) i szybki, jeśli planujemy na przykład obrabiać filmy wideo. Jeśli komputer będzie służył nam tylko do korzystania z internetu, to w zupełności wystarcza 250GB.
Przyjrzeć warto się także zasilaniu. Na to urządzenie na prawdę należy wydać pieniądze. Niektóre firmy oferują z bardzo niską cenę bardzo “wydajne” zasilacze, które wybuchają, bądź nie trzymają napięcia deklarowanego na obudowie urządzenia. Zasilacz 450 watowy powinien wystarczyć, ale jeśli zaopatrzymy się w mocną kartę graficzną, to powinniśmy rozejrzeć się za 600 watową elektrownią. Dodatkowa uwaga: mocniejsza karta graficzna potrzebuje być dodatkowo podłączona do zasilacza nawet dwoma kablami!