Lider czy szef?

Czym różni się szef od lidera? Czy są to takie same stanowiska pracy? Dzisiaj postaram się podać wam największe różnice jakie można znaleźć pomiędzy liderem zespołu, a szefem.

  1. Przede wszystkim należy wiedzieć, że lider to osoba, której zależy na budowie autorytetu. W przeciwieństwie do szefa (nie każdego!) lider stara się motywować swoich pracowników. Jest to poparte dużą wiedzą i doświadczeniem. Motywacja podwładnych to jedno z jego głównych zadań. Dodatkowo należy wiedzieć, że lider zespołu to osoba, która nie boi przyznać się do błędu! Lider doskonale wie, że w ten sposób tylko wzmacnia swoją pozycję.
  2. Kolejną różnicą jaką znajdziemy pomiędzy liderem, a szefem to umiejętność inteligentnego ryzyka. Szef rzadko podejmuje wyzwanie i raczej stara się trzymać szablonowych i schematycznych rozwiązań. Z kolei lider zespołu polega na innowacyjnych pomysłach, które być może niosą za sobą ryzyko jednak pozwalają na zdobycie nowego doświadczenia. W przypadku ‚klęski’ lider nie obawia się odpowiedzialności.
  3. Dobry lider pamięta o tym, że każdy z jego pracowników jest inny. Podwładni posiadają różne wady i zalety dzięki czemu doskonale potrafi zarządzać zespołem i maksymalnie wykorzystuje potencjał każdej jednostki co czyni zespół silnym.
  4. Lider zespołu nigdy nie stara się motywować swoich pracowników strachem. Umiejętność motywowania pracowników to jedna z jego największych zalet. Lider doradzi, wysłucha i pomoże.
  5. Dużą różnicą pomiędzy liderem, a szefem jest również sposób kontroli. Szef kontroluje końcowy efekt co wyraża akceptacją lub dezaprobatą. Lider towarzyszy i wspiera pracownika na każdym etapie jego pracy. W razie problemów stara się aby to pracownik znalazł idealne wyjście jednocześnie daje małe rady i motywuje do dalszych działań.

To kilka znaczących różnić pomiędzy liderem, a szefem – zgadzasz się z nimi?

Źródło zdjęć: hrmaznaczenie.pl