Młodzi rodzice w pracy…

Firmy przyjazne rodzicom to niestety w Polsce nadal temat nieprzyjemny – dlaczego? Polscy pracodawcy nie są wyrozumiali względem młodych rodziców, a w szczególności kobiet. Wynikać to może z nieufności, ostrożności ale chyba przede wszystkim z pogoni za sukcesem i coraz większymi zarobkami. Czy to oznacza, że kobiety w ciąży lub/i młodzi rodzice nie pracują tak dobrze jak ich bezdzietni koledzy? Oczywiście nie ale takie przekonanie panuje wśród większości pracodawców.

Jak pokazują badania największą grupą bezrobotnych w przedziale 26 – 34 lat są kobiety. Jest to czas, kiedy duża część kobiet planuje powiększyć swoją rodzinę. Wiele sytuacji pokazuje, że młode, przyszłe mamy traktowane są gorzej. Panuje nawet śmieszna opinia, że im większy brzuch tym mniej poważnie są traktowane w pracy. Lekarze zapewniają, że kobieta w ciąży może pracować tak samo jak do tej pory jednak kadra kierownicza zdaje się tego nie rozumieć. Szansa na swobodny powrót na swoje stare stanowisko po urlopie macierzyńskim jest niestety mała.

Pracodawcy w Polsce nie są przyjaźnie nastawieni do młodych rodziców, a w szczególności do kobiet. Sytuacje, w których rodzic musi wcześniej wyjść z pracy ze względu na małe dziecko raczej nie są mile widziane, a jak wiadomo takie sytuacje się zdarzają i jest to jak najbardziej naturalne.

Firmy zagraniczne zdążyły już opanować ten ‚problem’ dlatego pozostaje nam poczekać aż w Polsce sytuacja również zacznie się zmieniać. Cierpliwość popłaca i z pewnością pozytywne zmiany już niedługo na stałe zagoszczą i u nas ;].

Źródło zdjęć: papilot.pl