Muzyka w pracy – tak czy nie?

Lubicie słuchać muzyki? Ja bardzo i to nawet w pracy. No właśnie, jak to jest z muzyką z w miejscy pracy? Słuchać czy wręcz przeciwnie? Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na to pytanie :].

  • Słuchanie muzyki ma niebywale pozytywny wpływ na nasz organizm. Muzyka nie tylko poprawia nam humor. Bardzo pozytywnie wpływa na naszą wydajność, poprawia koncentrację ale i pomaga w kreatywności! Ciekawostką ale i dowodem na to jest fakt, że lekarze podczas operacji słuchają muzyki. Badania naukowe to potwierdzają. Zaszywanie ran staje się wyjątkowo proste, a ruchy wyjątkowo skoordynowane.

Co jeszcze dzieje się kiedy słuchamy muzykę?

  • Przede wszystkim w mózgu obserwujemy uwalnianie się dopaminy, a ta jest związana ze odczuwaniem przyjemności. Nasze serce pracuje spokojniej, organizm jest dobrze dotleniony i mamy równy oddech. To wszystko powoduje, że wzrasta nasza efektywność. Oczywiście należy pamiętać, że nie każdy rodzaj muzyki nam służy ;]. Poleca się muzykę lekką, przyjemną, która pozytywnie nastraja.
  • Ważne jest również aby pamiętać, że muzyka, której słuchamy podczas pracy nie koniecznie musi pokrywać się z muzyką, której słuchamy na co dzień! Eksperci zalecają aby muzyka w pracy była raczej cicha – puszczona w tle, ponieważ zbyt głośne i ostre dźwięki przeszkadzają. Również lepiej aby była to muzyka oparta na melodii, niekoniecznie na wokalu, który może dekoncentrować.

No i na koniec. Pamiętajcie, że każdy jest inny i to powinno być głównym kryterium tego czy słuchamy muzyki w pracy. Są osoby, które nie potrafią się skupić, kiedy „coś” gra dlatego szanujemy preferencje współpracowników i przerzucamy się na słuchawki ;].

Źródło zdjęć: endurancemktg.com