Na stojąco czy na siedząco?

Praca w pozycji stojącej to coś co zaprząta moją głowę od dłuższego czasu ale pewnie zauważyliście bo na blogu pojawiły się już dwa wpisy o tej tematyce. Postanowiłem poszukać w sieci więcej informacji o plusach i minusach takiej pozycji i udało mi się coś znaleźć. Niestety w Polsce nie ma zbyt wielu artykułów w tym temacie ale strony zagraniczne ratują sytuację.

Sam ‚problem’ opisałem tutaj więc zainteresowanych odsyłam do poczytania, a sam pójdę o krok dalej i postaram się podać plusy i minusy.

NA STOJĄCO vs NA SIEDZĄCO

Praca siedząca

  • Negatywy – wpływa na rozwój chorób kręgosłupa. Wszelkiego rodzaju dyskopatie, skoliozy itp. Dodatkowo problemy ze skurczami czy drętwienie kończyn. Siedzący tryb prowadzi również do bardzo groźnych chorób, której otyłość jest tylko objawem. Grozi nam cukrzyca lub choroby serca. Istnieją także inne wstydliwe dolegliwości – chociażby hemoroidy.
  • Pozytywy pracy siedzącej – odpoczynek dla nóg?

Praca stojąca

  • Pozytywy – wybierając tą opcję mamy pewność, że spalimy znacznie więcej kalorii niż w przypadku opcji pierwszej ;]. Jest to aż 85 kcal na godzinę. Pracując w pozycji stojącej pozytywnie wpływamy na lepsze krążenie dzięki czemu eliminujemy choroby serca. Plusem jest także dotlenianie organizmu. Do mózgu dociera aż o 50% więcej tlenu niż w przypadku pozycji siedzącej! Kolejnym argumentem ‚za’ jest trzymanie dobrej postawy oraz więcej energii.
  • Minusy pracy na stojąco – jedyne co udało mi się znaleźć to negatywny wpływ na kończyny dolne czyli większe prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków jednak w tej kwestii ekspertem byłby z pewnością lekarz.

Reasumując, jestem coraz bardziej przekonany do pracy w nowej – stojącej pozycji. Pozostała jedynie kwestia odpowiedniego biurka?

Źródło zdjęć: ittechblog.pl, wyborcza.pl, weblog.infopraca.pl, e-biurowce.pl, gadzetomania.pl, gizmaniak.pl, firmainfo.pl, weblog.infopraca.pl, mojanorwegia.pl, blog.biurco.pl