Nadchodzące zwolnienia – przesłanki

Kiedy najczęściej dochodzi do zwolnień? Dzisiaj chciałbym podać wam sytuacje, które mogą świadczyć o tym, że już niebawem dojdzie w firmie do zwolnień. Warto pamiętać, że są sytuacje, które mogą świadczyć o nadchodzących zwolnieniach co może stać się pomocne w przypadku osób, które żyją w panicznym lęku w obawie o utratę pracy.

  • Na pierwszym miejscu mamy sytuację, kiedy w firmie dochodzi do zmian na najwyższych stanowiskach. Zmieniający się dyrektor, kierownik lub też bezpośredni przełożony może być sygnałem, że razem z nim dojdzie do zwolnień w firmie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i dotyczy wszystkich firm niezależnie od branży. Kiedy przychodzi nowy kierownik istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z nim przyjdą nowi, zaufani specjaliści .
  • Kolejną przesłanką, którą może świadczyć o nadchodzących zwolnieniach jest przedłużająca się, zła atmosfera w pracy. Konflikty, plotki, różnego rodzaju pomówienia powodują, że atmosfera robi się napięta. Kierownik któremu skarżą się inni pracownicy aby zbytnio nie angażować się sytuację mogą zwolnić tzw. ‚czarną owcę’, która została wskazana przez zespół. Niestety bardzo często okazuje się, że ‚kozioł ofiarny’ wcale nie ponosi winy za przyczynę konfliktu. Przełożeni chcą szybko pozbyć się problemu nie szukając innego rozwiązania.
  • Ostatnią przesłanką do zwolnień jest słaba kondycja finansowa firmy. W takim przypadku można spodziewać się, że zwolnieni zostaną pracownicy z większymi pensjami. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że kierownictwo zacznie obcinać pensje pracownikom.

No dobrze, a jak poradzić sobie z lękiem przed utratą pracy? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: naprawaprawa.pl