Nie koloryzuj… !

Rozmowa kwalifikacyjna nie należy do przyjemnych. To raczej stresujące wydarzenie podczas, którego musimy zaprezentować siebie jak najlepiej. Czego unikać podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą?

Najważniejszą zasadą podczas rozmowy to… nie kłamać. Wydaje się oczywiste, prawda? Niestety jak się okazuje, naginanie faktów na własne potrzeby to najczęściej popełniane „wykroczenie” podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Powoduje to wiele niepotrzebnych komplikacji.

Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy osoba z działu HR pyta cię podczas rozmowy o znajomość języka obcego. Twoje CV jasno mówi, że angielski masz opanowany perfekcyjnie. Rekruter może nawet nie dopytywać, ponieważ zawierza, że to co zostało zawarte w Curriculum Vitae jest zgodne z prawdą. Praca jest twoja i już podczas pierwszego tygodnia dostajesz zadanie, które musisz wykonać w oparciu o… język angielski. Wydaje się, że nie byłoby problemu gdyby nie fakt, że twoja znajomość tego języka jest co najwyżej podstawowa. Okay, dogadujesz się raczej „szybko” jednak do biegłej znajomości języka jest ci bardzo daleko. Co w takiej sytuacji? Możesz próbować ratować się na różne sposoby jednak należy mieć świadomość, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później, ujrzy światło dzienne.

To niestety tylko przykład, który może mieć smutny koniec. Pracodawca ma prawo zwolnić takiego pracownika dyscyplinarnie jednak nawet jeżeli tego nie zrobi, wyobraźcie sobie dalszą pracę ze świadomością, że wszyscy wiedzą o waszej niekompetencji. Spojrzenie szefa z pewnością nie będzie przyjemne dlatego warto zaoszczędzić sobie wstydu i znaleźć pracę na miarę swoich możliwości ;].

Źródło zdjęć: noticias.uol.com.br