Niszowe zawody w Polsce – cz. II

Dzisiaj druga część niszowych zawodów, które występują w Polsce. Niektóre z nich są jeszcze obecne na rynku, niektórych nie ma już od dłuższego czasu, a o jeszcze innych w życiu nie słyszałem. Nie wiem jak wy ale ja na przykład nie wiedziałem, że był taki zawód jak folusznik! Myślę, że nie ma już w Polsce żadnego folusznika ale za to spotkamy jeszcze garncarzy, introligatorów czy krawców. Myślę, że obecnie znajdziemy osoby pracujące w tych zawodach ale jest ich coraz mniej.

Cieśla – osoba, która z zawodu jest cieślą zajmuje się wytwarzaniem i łączeniem drewnianych części konstrukcji budynków lub dachów. Myślę, że jest w Polsce jeszcze kilku dobrych cieśli, a nawet znam jednego ;].

Czapnik – zawód, który był wykonywany głównie przez mężczyzn. Miałem okazję poznać jednego czapnika w dzieciństwie. Czapnik, jak wskazuje nazwa to osoba, która szyje męskie nakrycia głowy.

Dekarz – osoby pracujące w tym zawodzie zajmują się naprawą i pokrywaniem dachów. Zawód coraz mniej popularny ale nadal obecny na polskim rynku pracy.

Folusznik – to zawód o którym wspomniałem wyżej. Okazuje się, że folusznik to nikt inny jak rzemieślnik zajmujący się czyszczeniem odzieży, a także przygotowywaniem tkanin. Przyznam szczerze, że do tej pory nie miałem przyjemności z folusznikiem, a wy?

Źródło ikony wpisu: teberia.pl