Niszowe zawody w Polsce – cz. V

Kolejna porcja zapomnianych zawodów :]. Jak zapewne zwróciliście uwagę, wszystkie poniższe oraz poprzednio wymienione zawody to dział należący do rzemieślników. Niestety prace ręczne zostały zastąpione przez prace maszyn, a z pewnością cierpi na tym jakość oraz unikalność. Obecnie jeżeli chcemy zamówić coś co jest zrobione przez wykwalifikowanego rzemieślnika (np. piękny drewniany stół) musimy słono zapłacić… . No ale co zrobić – takie czasy ;].

Kuśnierz – dobrze znany jeszcze kilkanaście lat tamu. Obecnie zastąpiony przez duże sieciówki, projektantów mody itp. Kuśnierze zajmują się szyciem odzieży z futer oraz skór.

Ludwisarz – zawód wcześniej mi nie znany. Ludwisarz zajmuje się odlewaniem z miedzi oraz spiżu.

Lutnik – miałem okazję znać jednego lutnika bo swojego czasu lubiłem grać na gitarze :]. To osoba, która zajmuje się naprawą sprzętów strunowych.

Łyżkarz – o tym zawodzie słyszę pierwszy raz chociaż nazwa natychmiast sugeruje kto to taki. Łyżkarze zajmowali się wytwarzaniem drewnianych łyżek ;].

Młynarz – z pewnością wiecie co takiego robi młynarz. Obecnie spotykani na wsiach.

Stolarz – niestety na rynku jest coraz mniej dobrych, sprawdzonych i doświadczonych stolarzy, ponieważ są oni zastępowani przez produkcję maszyn w gigantycznych sklepach meblowych – niestety… .

Strzecharz – nie znajdziecie w Polsce ani jednego czynnego strzecharza z prostej przyczyny. Nie mamy już domów z dachami ze słomy lub trzciny. Strzecharze byli rzemieślnikami, którzy kryli dachy.

Źródło ikony wpisu: e-dach.pl