O co pytają na rozmowie o pracę?

Tematem, który pojawia się na moim blogu najczęściej (chyba?) jest rozmowa rekrutacyjna. Nie bez powodu. Trendy jakie obowiązują podczas takiej rozmowy, szybko się zmieniają dlatego by dostać pracę marzeń, należy być na bieżąco. Niestety, kandydaci wychodzą z założenia, że dobrze napisane CV jest wystarczające i zaniedbują sumienne przygotowanie się do spotkania. To błąd. Jest kilka klasycznych, absolutnie podstawowych pytań, które padają podczas każdej rozmowy, niezależnie do branży. Jeżeli chcecie wiedzieć jakie to pytania, zachęcam do lektury :].

Pytania nawiązujące do CV

Co zdecydowało o takim, a nie innym wyborze kierunku studiów?

Odpowiedź powinna być rzetelna, rzeczowa i niezbyt ogólna. Najlepiej by zawierała od kilku do kilkunastu zdań.

Jaka jest Pana/Pani znajomość obsługi urządzeń biurowych?

To pytanie na które zawsze odpowiadamy zgodnie z prawdą. Pamiętajcie, że rekruterzy podczas rozmowy, skrupulatnie wszystko zapisują więc jeżeli w przyszłości zostaniecie poproszeni o zeskanowanie ważnych dokumentów np. w innej skali, nie może się okazać, że nie macie o tym pojęcia! To tylko pokaże, że skłamaliście podczas rozmowy co może się spotkać z nieprzyjemną reakcją.

Sprawdzenie znajomości języka obcego zgodnie z informacjami, które zostały podane w CV.

Osoby z działu HR, mogą przeprowadzić krótką pogadankę w obcym języku. Wszystko zgodnie z tym co napisaliście. Informacje muszą być zgodne z prawdą, ponieważ zbytnie koloryzowanie swoich umiejętności, skończy się natychmiastową dyskwalifikacją.

Jeżeli chcecie poznać inne pytania, które pojawiają się podczas rozmowy rekrutacyjnej, zapraszam już niebawem.

Źródło zdjęć: saxonsgroup.com.au