O czym pamiętać kupując papier kserograficzny?

Może się wydawać, że zakup papieru kserograficznego to nic trudnego. A jednak, jego zły wybór może wpłynąć nie tylko na jakość druku, ale nawet na stan techniczny naszej drukarki.

Kupując papier kserograficzny przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę, do jakiego rodzaju drukarki będzie on przeznaczony. W tym przypadku mamy do wyboru papier do druku atramentowego, laserowego i igłowego, a także papier uniwersalny.

Dosyć umownie jakość białych papierów kserograficznych określa się przy pomocy klas A. B i C. Według tego podziału klasa A jest najlepsza, klasa B – pośrednia, a klasa C – najbardziej ekonomiczna. Brakuje jednak jasno określonych zasad określających przynależność papieru do danej klasy, jak już wspominałem, jest to podział bardziej umowny.

Dlatego podczas wyboru, warto zwrócić uwagę na faktyczne właściwości papieru. Podstawowa z nich to gramatura, czyli waga jednego metra kwadratowego, wyrażana w gramach na metr kwadratowy. Papier o podwyższonej gramaturze jest mniej przezroczysty. Najczęściej spotykana gramatura w przypadku papieru kserograficznego spotykanego w biurze wynosi 80 gram na metr kwadratowy.

Najczęściej spotykany format z kolei to A4. Taki rozmiar pasuje do większości biurowych drukarek i kserokopiarek.

Ostatnia z właściwości, na które warto zwrócić uwagę to rozdzielczość druku. Ten parametr dotyczy maksymalnej rozdzielczości druku, jaką umożliwia dany typ nośnika i wyrażany jest w dpi (dots per inch, czyli liczba kropek, plamek przypadających na cal kartki). Najprościej byłoby przyjąć zasadę, że im wyższy wskaźnik, tym lepszej jakości papier, niestety nie sprawdza się ona w przypadku wszystkich rodzajów nośników, a najlepszym przykładem jest papier termo sublimacyjny, który przy druku o rozdzielczości 300-450 dpi oferuje podobną jakość jak papier fotograficzny do drukarek atramentowych drukujących z rozdzielczością 10-krotie większą.