Podwyżka… ile razy w roku?

Wiecie już jak osiągnąć sukces zawodowy zatem dzisiaj o… podwyżkach :). Jak dostać podwyżkę? Czy warto prosić szefa o kolejną rozmowę? Co prawo mówi o podwyżkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej :). Zapraszam!

  • Na początku musimy zacząć od polskiego prawa pracy. Kodeks pracy ściśle określa jakie są zasady. Istnieje błędne przekonanie wśród większości pracowników, że o podwyżkę można prosić raz w roku na tzw. rozmowie rocznej. Jak wyżej wspomniałem, jest to oczywiście błąd! Nie ma czegoś takiego jak rozmowa roczna podczas, której szef proponuje nam 15% więcej pensji. Polskie prawo pracy zezwala (uwaga) na podwyżkę – RAZ W MIESIĄCU! Tak więc, co miesiąc możemy spodziewać się podwyżki (lub o nią prosić) i będzie to zgodne z kodeksem pracy.
  • Na drugim miejscu pojawia się zatem pytanie. Czy warto prosić o podwyżkę co miesiąc? Oczywiście to było pytanie retoryczne, ponieważ myślę, że każdy z was doskonale wie, że to raczej nie jest mądry pomysł ;]. Pracownik, który co miesiąc będzie prosił swojego szefa o lepsze wynagrodzenie, powinien spodziewać się odwrotnego skutku. Takie zachowanie może nawet zostać uznane za przejaw problemów dlatego nie polecam! Zatem ile razy w roku warto zapytać szefa o podwyżkę? Nie będzie przesady, kiedy zapytacie dwa razy w roku. Naturalnie, wszystko zależy od faktu, jak pracujecie, jakie macie wyniki i kiedy dostaliście ostatnią podwyżkę. Być może druga podwyżka może się wiązać z awansem zawodowym – to jest dobry sposób.

Jak przygotować się na taką rozmowę? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: gazetapraca.pl