Pracujesz podczas urlopu?

Badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Randstad potwierdzają, że pracownicy w Polsce nie potrafią zapomnieć o pracy podczas urlopu. Niestety aż 64% Polaków jest przygotowanych na to, że muszą odebrać telefon od szefa.

Co jest powodem tej sytuacji?

Powody są trzy: zbyt wymagający szef, strach przed utratą pracy i brak asertywności.

6ASERTYWNY

  1. Zbyt wymagający szef oczekuję, a nawet żąda od swojego pracownika, stałego kontaktu telefonicznego lub mailowego w trakcie wypoczynku. Może być to spowodowane wieloma czynnikami. Coś co powinien zrobić w tej sytuacji pracownik to umiejętne oddelegowanie swoich obowiązków innemu pracownikowi podczas swojej nieobecności. Takie działanie ma na celu pokazanie szefowi, że wszystko jest pod kontrolą i żadne obowiązki nie zostaną zaniedbane.
  2. Drugim czynnikiem, który powoduje, że Polacy pracują podczas wakacji jest strach przed utratą pracy. W obawie o utratę zatrudnienie, większość Polaków woli poświęcić swój wolny czas na pracę tak aby po powrocie nie było szansy na jakiekolwiek braki, opóźnienia czy niedociągnięcia. Kolejnym powodem dla którego stajemy się niewolnikami pracy podczas urlopu jest brak asertywności. Niestety bycia asertywnym trzeba się nauczyć i nie jest to łatwe zadanie. Pomiędzy asertywnością, a arogancją jest bardzo cienka granica, której nie można przekroczyć. Jak umiejętnie odmówić szefowi, który żąda stałego kontaktu podczas wakacji? Wielu wydaje się to niemożliwe ale należy próbować bo wakacje to czas odpoczynku i regeneracji sił.

No właśnie, nie wiem czy wiecie ale 14 dni ciągłego urlopu w trakcie roku to konieczność!

To kiedy planujecie zasłużony urlop :]?

Źródło zdjęć: niecodzienne-notatki.blog.pl, kutno.com.pl