Prezenty dla firm. Kilka porad i podpowiedzi

Dobre relacje z kontrahentem to podstawa udanej współpracy. Dlatego warto zadbać o sympatię i zaufanie naszych partnerów biznesowych i przy niektórych okazjach wręczać prezenty dla firm, z którymi współpracujemy.

Takie okazje to przede wszystkim święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc. W tym okresie warto pamiętać o naszych kontrahentach, wysyłając chociażby kartki, bądź maile z życzeniami. Z pewnością oryginalne życzenia z pomysłowo wplecionym w nie logo, lub nazwą naszej firmy wywołają uśmiech i pozostaną w pamięci adresata. Jednak jeśli w firmowym budżecie na tego typu cele mamy przeznaczoną większą kwotę, warto pomyśleć chociaż o skromnych prezentach, zwłaszcza dla firm, z którymi współpraca ma dla nas kluczowe znaczenie.

Kosze delikatesowe to bardzo popularne prezenty dla firm
Kosze delikatesowe to bardzo popularne prezenty dla firm

Wśród prezentów dla firm sporą popularnością cieszą się tzw. kosze delikatesowe. To ładnie opakowane zestawy zawierające m. in. słodycze, kawę, herbatę czy alkohole. Całkiem spory ich wybór można znaleźć chociażby w supermarketach. Nie brakuje także firm, które specjalizują się w przygotowywaniu takich zestawów upominkowych, podchodząc do zamówień indywidualnie i dostosowując kompozycje do potrzeb i oczekiwań klienta. To istotne, jeśli dobrze znamy naszego kontrahenta, np. wiemy, jaką kawę pije, lub w jakich gustuje alkoholach. Wtedy możemy mieć pewność, że nasz prezent zapadnie w pamięci i będzie wyróżniał się spośród innych.
Oczywiście popularne święta to nie jedyne okazje do wręczania prezentów dla firm. Wśród takich okazji należy wymienić także moment, w którym finalizujemy jakąś transakcję, bądź projekt. Możemy w ten sposób podziękować za udaną współpracę i liczyć na jej kontynuację w przyszłości.
Jeśli wybierając prezent decydujemy się na jakiś przydatny gadżet, pamiętajmy, by był on wysokiej jakości, najlepiej wyprodukowany przez rzetelnego i sprawdzonego producenta. Charakter prezentu powinniśmy dobrać do rangi, czy stanowiska naszego kontrahenta oraz do profilu reprezentowanej przez niego firmy. Wśród prezentów tzw. uniwersalnych dobrze sprawdzają się gadżety związane z działalnością zawodową, bądź przedmioty przydatne w biurze, np. wizytowniki, akcesoria do telefonu, czy chociażby zegary ścienne.

Wino jako prezent to dobry pomysł, ale tylko w przypadku, gdy znamy upodobania naszego kontrahenta
Wino jako prezent to dobry pomysł, ale tylko w przypadku, gdy znamy upodobania naszego kontrahenta

Okazją do wręczania prezentów są także imieniny, bądź urodziny naszego kontrahenta. Tu dobrym upominkiem może być wytrawny alkohol. Jeśli wiemy, że nasz współpracownik jest smakoszem wina, lub np. whisky, to butelka takiego trunku może być dobrym pomysłem. Takie prezenty nie są jednak wskazane w przypadku, gdy wiemy, że nasz partner biznesowy stroni od alkoholu. Z kolei jeśli nie znamy dokładnie upodobań naszego kontrahenta, lepiej unikać tego typu upominków.