Prosić o pomoc?

Zajmujesz wysokie stanowisko i czujesz, że zbyt wiele spoczywa na twoich barkach? Taka sytuacja na dłuższą metę może być bardzo stresująca, a dobrze wiecie, że permanentny stres jest groźny. Negatywnie wpływa nie tylko na efekty i jakość pracy ale także może odbijać się na życiu prywatnym, a to bardzo źle wróży. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie możesz sobie poradzić z zadaniami w pracy?

  • Idealnym rozwiązaniem jest… prośba o pomoc. Z niezrozumiałych przyczyn, większość osób uważa, że korzystanie czy nawet proszenie o pomoc innych jest uwłaczające. Wielu z nas wychodzi z założenia, że jeżeli nie możemy sobie poradzić z wykonaniem zadania to oznacza, że jesteśmy słabi. Niestety dalej próbujemy, dokładamy coraz więcej starań, poświęcamy coraz więcej czasu, a efekty i tak są mierne – dlaczego? Pojawia się stres, który paraliżuje nasze działania i przeszkadza w logicznym myśleniu i aktywnym, twórczym działaniu. Zamiast skończyć projekt z zadowalającym efektem z uśmiechem na ustach, walczymy o przetrwanie. Dlaczego nie poprosić o pomoc kolegi z biura?
  • Proszenie o pomoc to na naszej liście ostatnia deska ratunku, a i tak często z niej nie korzystamy. To błąd – duży błąd. Powinniśmy korzystać z pomocy innych. Powinniśmy nauczyć się prosić o pomoc, ponieważ to żadna ujma. To wcale nie świadczy o naszych brakach ale raczej o tym, że chcemy się rozwijać, jesteśmy otwarci i pozytywnie nastawieni do pracy. Tym samym pokazujemy innym, że warto prosić o pomoc – to jest część współpracy, a wiadomo, że siła w grupie! Pamiętajcie, że nikt nie jest nieomylny i nie ma osób, które wiedzą wszystko, a kto pyta nie błądzi… ;].

Źródło zdjeć: themuse.com