Ratownik medyczny cz. II

Wiecie już jakie cechy powinien posiadać ratownik medyczny oraz jakie ma zadania dlatego dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o tym co musicie zrobić aby zostać ratownikiem medycznym oraz jakie są zarobki ratowników w Polsce.

Jeżeli marzysz o pracy ratownika medycznego nie musisz martwić się, że czeka cię wieloletnia nauka. Każda osoba, która chce uzyskać tytuł zawodowy ratownika medycznego musi skończyć trzyletnie studia wyższe na kierunku Ratownictwo Medyczne. Trzy lata nauki muszą zakończyć się półrocznym stażem w podmiotach, które są uprawnione do ich przeprowadzania. Dodatkowo trzyletnie studia kończą się obowiązkowym egzaminem: Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego. Dopiero pozytywna ocena z egzaminu oraz ukończenie półrocznego stażu pozwoli ci uzyskać tytuł ratownika medycznego.

Jak wyglądają studia na kierunku Ratownictwo Medyczne?

Studia nie należą do łatwych. W ciągu trzech lat należy zdobyć wszystkie informacje z:

  • biochemii, zdrowia publicznego, patologii, anatomii człowieka, dydaktyki ratownictwa, toksykologii, farmakologii w ratownictwie i medycznych zabiegów ratunkowych. Dopiero doskonała znajomość tych wszystkich dziedzin pozwoli ci skutecznie działać. Plusem studiów ratownictwo Medyczne jest również możliwość nauki języka migowego, który może okazać się bardzo pomocny w trudnych sytuacjach z głuchoniemym pacjentem, technik samoobrony oraz podstaw z zakresy prawa i ekonomiki.

Ile zarabia ratownik medyczny?

  • Niestety zarobki nie są duże. Może to być pomiędzy 2000 – 3000 złotych, jednak można liczyć na dodatkowe nocne dyżury, które są znacznie lepiej płatne.

Źródło zdjęć: jakubrychlik.pl