Skromny ale pewny siebie kandydat…

Rozmowa o pracę to stresująca sytuacja. Jak nie należy się zachowywać aby rozmówcy odnieśli pozytywne wrażenie? Dzisiaj temat ‚rzeka’. O spotkaniu z przyszłym pracodawcą można mówić bez przerwy – chyba nie ma szansy na wyczerpanie tematu. Dlaczego? Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że ile osób, tyle osobowości, a w końcu każda jest inna i każda ma co innego w głowie… ;].

  1. W swojej karierze miałem okazję przeprowadzać wiele rozmów kwalifikacyjnych na konkretne stanowiska. Coś co w miarę łatwo dostrzec – już na pierwszy rzut oka to… fałsz. Brak szczerości w rozmowie potrafi popsuć cały przebieg spotkania. Dociekliwy i przygotowany rekruter od razu jest w stanie to zauważyć, a wówczas niechciałbym być w skórze aplikującego na stanowisko… ;]. Należy pamiętać, że jeżeli wyjdzie kłamstwo w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej to kandydat jest już skreślony – niezależnie od tego jak pójdzie dalsza rozmowa i jak ma bogate CV. Wszystko jest poddane w wątpliwość, a kto kłamie już na wstępie będzie to robił cały czas.
  2. Drugim bardzo dużym błędem, który może negatywnie wpłynąć na wybór rekrutujących jest zbytnia pewność siebie – innymi słowy ‚cwaniactwo’. Co innego pewność siebie i wiedza poparta przykładami, a co innego szafowanie wyszukanymi terminami i opowiadanie niesamowitych historii ;]. Powiem tak – inteligentny człowiek pomimo dużej wiedzy oraz bogatego doświadczenia wie gdzie zrobić pauzę. Wie jak nie przesadzić, co mówić, a czego nie i z pewnością wie, że nie należy się nadto przechwalać.

Źródło zdjęć: fortune.com