Studia, a sukces zawodowy?

Tym razem zapraszam wszystkich, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością i kierunkiem studiów.

Wybór studiów to jedna z trudniejszych decyzji dla młodego człowieka. Jest to trudna decyzja, ponieważ to od niej zależy nasze najbliższe pięć lat życia, a może nawet i całe ;]. Wybór kierunku w jakim pójdziemy jest trudny, tym bardziej, że wiele osób jeszcze nie jest przekonanych co chcą robić. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się różnego rodzaju testy psychologiczne czy rozmowa z pedagogiem lub nauczycielem.

Ja również chciałbym spróbować wam pomóc dlatego napisałem mały ‚instruktaż’. Sprawdźcie sami :].

Pierwszy etap

  • Po pierwsze powinniście sobie zadać pytanie, jaki zawód spełniałby wasze oczekiwania. Niezależnie od tego jak trudna droga jest do osiągnięcia celu, na kartce spiszcie wszystkie wasze zawody marzeń. Pamiętajcie aby nie zastanawiać się czy podołacie, jakie trudności na drodze spotkacie itp. Na tym etapie, to wszystko jest nieważne.

Drugi etap

  • Kiedy już spisaliście zawody marzeń, napiszcie jeszcze raz każdy zawód na kartce A4 na samej górze. Następnie czeka was trochę roboty, ponieważ będziecie musieli znaleźć informację na temat ścieżki jaka was czeka aby otrzymać wymarzony tytuł zawodowy. Po kolei, od samego początku, spisujecie każdą szkołę jaka was czeka, ilość egzaminów, przedmioty jakie będziecie musieli zdawać aby dostać się do wybranej szkoły itp. itd..

Etap trzeci

  • Ten etap jest najmniej przyjemny, ponieważ będziecie musieli spisać koszty jakie was czekają w związku z wybraną drogą czyli koszty utrzymania, studiów, kursów, dojazdów itp. itd. Sumę w przybliżeniu spisujecie na dole kartki.

Etap czwarty

  • Etap ostatni czyli weryfikacja marzeń. Jest to najdłuższy etap gdzie będzie musieli na spokojnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Liczą się obecne oceny, szansa na zdanie egzaminów, porównanie kosztów itp., itd..

Mam nadzieję, że mój plan chociaż odrobinę wam pomoże w osiągnięciu sukcesu na ścieżce zawodowej :].

Źródło zdjęć: mojestudia.com