Webmaster cz. I

Marzy wam się kariera webmastera? Wiecie w ogóle kto to taki i czym się zajmuje? Jeżeli nie to dobrze trafiliście. Dzisiaj postaram się po krótce opisać kim jest i co robi webmaster.

Webmaster czy też front – end developer, (najprościej i najkrócej mówiąc) to osoba, która odpowiada za wygląd i budowę strony. Możemy także nazwać go projektantem stron internetowych.

Czy w dzisiejszych czasach praca webmastera ma sens skoro jest tyle aplikacji i programów, które pozwalają samodzielnie stworzyć stronę internetową?

  • Oczywiście, że… tak! Stworzenie prostej strony www, która jest w miarę statyczna, faktycznie można to zrobić za pomocą łatwego programu, który znajdziecie w sieci. Jednak jeżeli zależy nam na stworzeniu mobilnej strony internetowej, która ma wiele zakładek i ciągle się zmienia/rozrasta, prosty program nie da rady. W takiej sytuacji musimy znaleźć sobie dobrego webmastera, który stworzy nam idealną stronę internetową.

Webmaster poza stworzeniem strony internetowej może również zajmować się obsługą serwisu internetowego. Wszystko zależy od tego jaki jest zakres jego obowiązków, czy pracuje dla osoby indywidualnej czy też np. dla dużej firmy.

Z webmasterem współpracuje szereg innych osób o różnych specjalizacjach. Będą to:

  1. specjaliści SEO czyli osoby, które optymalizują i pozycjonują stronę internetową,
  2. programiści, którzy są odpowiedzialni za aplikacje niezbędne na potrzeby danego projektu,
  3. webdeveloperzy odpowiedzialni za techniczną warstwę strony,
  4. graficy, którzy zajmują się szatą graficzną serwisu,
  5. administratorzy dbający o to by wszystko było zgodnie z prośbą klienta,
  6. redaktorzy odpowiedzialni za analizę treści zamieszczonej na stronie.

Co jeszcze musicie wiedzieć o webmasterach? O tym napiszę już niebawem.

Źródło zdjęć: twitter.com