Wybór lampki na biurko. O czym pamiętać?

Praca w biurze często wiąże się z długimi godzinami spędzonymi za biurkiem, niekiedy w mało komfortowych warunkach dla naszych oczu. Dlatego wiele zależy od naszej lampki na biurku i właściwego sposobu jej ustawienia.

Dobrze dobrane oświetlenie zmniejsza zmęczenie oczu, ułatwia wykonywanie czynności i wpływa na wydajność pracy. Dobre światło zmniejsza także stres i reguluje poziom hormonu szczęścia, wpływa korzystnie na koncentrację i samopoczucie pracowników, a w efekcie przekłada się na zysk firmy.
Bardzo istotne jest ustawienie lampki na biurku. Osoby praworęczne powinny umieścić ją po lewej stronie, by nie zasłaniać światła w trakcie pisania. Leworęczni powinni z kolei postępować analogicznie, ustawiając źródło światła po stronie przeciwnej. Istotna jest także odległość żarówki od blatu. Wyliczono, że optymalny dystans wynosi od 35 do 55 centymetrów. Zapewnia to prawidłowe natężenie światła padającego na powierzchnię biurka.
Przy zakupie lampki na biurko warto pamiętać o tym, aby była ona funkcjonalna i zajmowała niewiele miejsca. Najlepiej wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, które umożliwia dowolne ustawienie w zależności od naszych potrzeb. Jeśli do dyspozycji mamy małą powierzchnię, dobrym rozwiązaniem jest lampka z klipsem do mocowania na krawędzi biurka. Jest ona uniwersalna w zastosowaniu.